Posteľné obliečky: V hlavnej úlohe lyocell
Možno ste slovné spojenie Tencel lyocell len počuli, možno z neho máte kúsok vo svojom šatníku a možno doň zaodievate periny. Ak to tak zatiaľ nie je, po zoznámení s týmto materiálom to pravdepodobne budete chcieť zmeniť. My sme sa zaľúbili ihneď. Čo je na ňom teda také unikátne?
Materiál novej doby
Lyocellové vlákno je rastlinného pôvodu, no spracovávané syntetickými látkami. Označuje sa ako polosyntetické vlákno vyrábané z celulózy. Výrobný proces je šetrný k životnému prostrediu. Používané rozpúšťadlo nie je toxické a využíva sa vo výrobe opakovane. Ide o pekný príklad udržateľnosti v textilnom priemysle – pri jeho produkcii sa spotrebuje menej vody, energie aj chemikálií a vzniká tiež menej odpadu než v prípade iných materiálov.
Na trhu je mnoho druhov lyocellu. Líšia sa v prvom rade samotným drevom, z ktorého sú vyrobené. Lyocell môže vznikať z buka, brezy, bambusu či eukalyptu, ktorý je najznámejší a označuje sa obchodným názvom Tencel jeho najväčšieho producenta. Známkou kvalitného lyocellu je certifikácia, ktorá svedčí o tom, že bol vyrobený čo najšetrnejším spôsobom. Práve značka Tencel je zárukou, že sú vlákna lyocellu organické, a teda naozaj rozložiteľné a kompostovateľné, a že drevo pochádza zo zodpovedne obhospodarovaných lesov a jeho spracovanie spĺňa prísne ekologické kritériá.
Vedeli ste, že?
Lyocell je pomerne mladá látka. S jej prvotným výskumom začala americká firma Enka v roku 1972, no až v 80. rokoch sa výrobu podarilo spustiť spoločnosti Courtaulds and Lenzing. Práve ona vyvinula vlákna pod značkou Tencel.
Lyocell: Jeho výhody a vlastnosti
- 100 % rozložiteľnosť a kompostovateľnosť. V dobe, kedy čoraz viac ľudí bojuje za ochranu prírody či elimináciu odpadu, je materiál, ktorý z prírody pochádza a opäť sa do nej vracia, dobrou vyhliadkou na poli módy a bytového dizajnu. Za zmienku stojí tiež vyššia výnosnosť úrody a objem produkcie ako pri bavlne, a to navyše pri nižších nárokoch na kvalitu pôdy.
- Mäkkosť, hebkosť a priedušnosť zabezpečia ten najväčší komfort. Oblečenie či obliečky z neho oceníte najmä počas leta.
- Má skvelé termoregulačné vlastnosti a schopnosť pohlcovať vlhkosť lepšie ako bavlna.
- Prirodzené antibakteriálne vlastnosti zas potešia ľudí s citlivou pokožkou či alergiami.
- Pevnosť a odolnosť tohto materiálu zabezpečí, že vám pri správnom zaobchádzaní a starostlivosti vydrží roky.
Má lyocell nevýhody?
- Kvalita niečo stojí – všetky spomenuté benefity vyúsťujú do výraznejšej nevýhody, ktorou je vysoká cena. Vďaka jeho akosti a odolnosti vám vydrží dlho, a teda investícia do výrobkov z neho – či už oblečenia, alebo posteľných obliečok – sa vyplatí. Ak nechcete alebo nemôžete toľko investovať do posteľnej bielizne, skúste si ju od blízkych vypýtať napríklad ako narodeninový alebo vianočný darček.
- Aj keď je lyocell exkluzívny materiál, často sa kombinuje s inými látkami – bavlnou či hodvábom, ale aj s polyesterom. Tie sú zvyčajne dopĺňané v menšom množstve, no predsa ovplyvňujú vlastnosti lyocellu. Napríklad v kombinácii so syntetickými látkami ako polyester už produkt nie je v prírode rozložiteľný. Ak je pre vás tento aspekt dôležitý, pred kúpou si pozorne skontrolujte zloženie a prípadné certifikácie.
- Po dlhšej dobe sa môžu na textíliách objaviť hrčky. Je to spôsobené tým, že lyocell pri praní uvoľňuje jemné vlákna. Dajte si pozor, aby ste produkty z čistého lyocellu neprali príliš často a na vysokých stupňoch.
Aby vám potom skutočne vydržal čo najdlhšie, starajte sa oň s láskou a najmä v súlade s inštrukciami na štítku. Obliečky perte maximálne na 60 °C, ideálne z rubovej strany. Ak ich následne vysušíte v závese, odbremeníte sa od žehlenia. Používanie sušičky sa pri tomto materiáli aj tak príliš neodporúča.
Materiál, ktorý ovládol aj módu
Či už samotný, alebo v kombinácii, lyocell je materiál vhodný do minimalistickej aj škandinávskej, elegantnej i glamour, ako aj do vysoko luxusnej spálne. Tá najvyššia kvalita v nadčasovom dizajne predsa zapasuje všade.
Neoceniteľné vlastnosti lyocellu spôsobili v posledných rokoch doslova boom aj v módnom odvetví. Obľúbený je pri produkcii funkčného oblečenia, v ktorom budete chcieť vďaka jeho príjemnej chladivosti tráviť celé (nielen letné) dni. Vyrábajú sa z neho aj košele, spodná bielizeň či džínsy. Materiál je pohodlný, ale aj štýlový, čo mu zaručuje pevné miesto v kolekciách popredných svetových návrhárov.
Tak čo naň hovoríte? Tiež máte zrazu pocit, že ho v spálni jednoducho musíte mať? A pokiaľ už súčasťou vašej domácnosti je, napíšte nám, či je aj podľa vás taký jedinečný a stojí za investíciu.
- 15. mája 2024