Viete, čo znamenajú jednotlivé symboly prania?
Upratovanie domácnosti a predovšetkým pranie bytového textilu môže na prvý pohľad vyzerať ako nočná mora. Keď však viete, aký program, teplotu či prací prášok použiť, zjednodušíte si celý proces. Poradíme vám, ako správne čítať značky pri praní a dožičiť tak posteľným obliečkam, dekám či matracovým chráničom starostlivosť, akú si zaslúžia.
Nezabúdajte na symboly prania
Každý textil disponuje štítkom, na ktorom sú uvedené značky, teda potrebné informácie o tom, ako by sa mal daný výrobok prať. Údaje sú uvádzané spravidla formou niekoľkých symbolov. Viete, ktorý čo znázorňuje?
Vanička – symbolizuje pranie.
- Ak je pod vaničkou čiarka, znamená to, že pri praní musíte dbať na šetrný postup.
- Ak sú čiarky dve, postup prania by mal byť veľmi šetrný.
- Treťou možnosťou je vanička s rukou, ktorá znamená ručné pranie.
Trojuholník – označuje bielenie.
- V tomto prípade sa môžete stretnúť s prázdnym trojuholníkom, ktorý znamená, že na bielenie môžete použiť akýkoľvek prostriedok.
- Trojuholník s čiarami upozorňuje, že na bielenie musíte použiť bezchlórový prostriedok.
- Preškrtnutý trojuholník bielenie zakazuje.
Štvorec – symbolizuje sušenie.
- Ak má štvorec vo svojom vnútri krúžok, znamená to, že textil môžete sušiť v bubnovej sušičke.
- Ak je v strede aj bodka, textil by ste mali sušiť na nižšej teplote.
- Ak sú bodky dve, sušte na normálnej teplote.
- Keď je štvorec preškrtnutý, bielizeň sušiť nesmiete.
- Pokiaľ je štvorec doplnený o vertikálne alebo horizontálne čiary, sušiť môžete prirodzenou cestou.
Žehlička – zobrazuje spôsob žehlenia.
- V prípade žehličky s jednou bodkou môžete žehliť pri maximálnej teplote 110 °C.
- Keď má žehlička dve bodky, žehliť môžete na teplote maximálne 150 °C.
- Pri troch bodkách môžete žehliť na teplote 200 °C.
Kruh – označuje profesionálne ošetrovanie textílií. Objavuje sa len sporadicky.
Ako správne prať lôžkoviny?
Každý textilný materiál má svoje špecifiká a vyžaduje individuálny prístup k starostlivosti. Pranie lôžkovín je v tomto prípade samostatnou kapitolou. Na čo myslieť a čomu sa určite vyhnúť?
Posteľné obliečky a plachty
Posteľné obliečky by ste mali prať raz za jeden alebo dva týždne. Textil pred vložením do bubna práčky obráťte naruby a zapnite na zips alebo gombíky. Ak obliečky nie sú príliš znečistené a nenachádzajú sa na nich fľaky, perte ich pri teplote 30 °C – 40 °C. Pri väčšom znečistení môžete nastaviť vyššiu teplotu – väčšina obliečok totiž umožňuje pranie na 60 °C.
Plachty by ste mali prať samostatne, pretože si zväčša vyžadujú vyššiu teplotu, spravidla od 60 °C do 90 °C. Odvíja sa od použitého materiálu, preto si ju vždy skontrolujte na štítku.
TIP
Ešte predtým, ako posteľ prezlečiete, ju povysávajte a vankúše s paplónmi dobre vytraste. Zbavíte sa tak najväčších nečistôt.
Matracový chránič
Matracový chránič môžete prať v práčke, no teplotu a spôsob prania určujú symboly prania na etikete. Väčšina produktov dokáže odolávať aj vyšším teplotám, preto im nevadí cyklus na 60 °C. Je veľmi dôležité vyhnúť sa aviváži, ktorá by mohla poškodiť „nepremokavý štít“ chrániča a ovplyvniť tak jeho absorpčné vlastnosti.
Deky a plédy
Aj deky a plédy môžete prať v práčke. Robiť by ste tak mali maximálne raz za 3 mesiace, pričom teplotu nastavte podľa pokynov na štítkoch. Deky perte samostatne na jemnom programe s teplotou maximálne 30 °C. Po tom, ako textil vložíte do práčky, sa vyhnite použitiu aviváže, bielidla aj zmäkčovadla, ktoré by mohli produkt znehodnotiť.
TIP
Keď deku používate pravidelne, nezabudnite ju vetrať. Aspoň raz do týždňa ju vyložte do okna alebo zaveste von na šnúru.
Vankúše a paplóny
Väčšina vankúšov a paplónov sa môže prať na 60 °C, no aj v tomto prípade hrajú najdôležitejšiu úlohu symboly pre pranie – obzvlášť pri perovej a páperovej výplni, ktorej zvyčajne vyhovuje teplota prania 40 °C, a tiež pri vankúšoch z pamäťovej peny, ktoré sa v práčke nesmú prať vôbec.
Lôžkoviny perte každých 6 – 12 mesiacov. Paplón pred umiestnením do práčky stočte do podoby slimačej ulity, čím zabezpečíte optimálne rozloženie jeho hmotnosti, a tým aj samotného pracieho prostriedku. Dávajte si pozor na množstvo prípravku. Zbytočne to s ním nepreháňajte, aby nezostal vo vláknach výrobku. Po praní lôžkoviny nechajte vysušiť buď prirodzene, alebo – ak to dovoľuje štítok – ich vysušte v sušičke.
TIP
Vyhnite sa aviváži či bielidlám na báze chlóru. Lôžkoviny by po nich síce zostali voňavé a biele, no stratili by funkčné vlastnosti. Okrem priedušnosti či nasiakavosti by ste mohli negatívne ovplyvniť aj stupeň hrejivosti. Vhodnou alternatívou sú preto mydlové orechy.
Praktické tipy pre správne pranie
- Pred praním textílie dôkladne vytrieďte podľa farby, materiálu a znečistenia. Oddeľte svetlú a tmavú bielizeň, zvlášť perte jemné a odolné materiály. Nekombinujte ani mierne a silno znečistenú bielizeň v jednom praní.
- Ak by látka farbila, môžete vyskúšať pracie obrúsky, tzv. colour catchers, ktoré slúžia na zachytenie čiastočiek uvoľnenej farby z vody, čím zabraňujú zafarbeniu ostatných kúskov.
- Práčku sa vždy snažte naplniť aspoň do polovice, aby sa textil v prázdnom bubne príliš nepohyboval a neničil. Praním viacerých vecí naraz tiež ušetríte financie. Pozor však na opačný prípad – aby ste bubon práčky nepreplnili. Vo všeobecnosti platí pravidlo 80 % jeho zaplnenia (pri jemnej bielizni je to ešte menej).
- Pri nastavovaní teploty sa držte hlavne toho, ako veľmi je bielizeň znečistená. Na bežné znečistenie bez fľakov vám postačí klasický program s teplotou od 30 °C do 40 °C. Textil, ktorý je zašpinený od jedla alebo telesných tekutín, je dobré najskôr namočiť a následne použiť vyššiu teplotu prania od 60 °C do 90 °C. Nie vždy to však konkrétny materiál umožňuje. Vtedy nastrúhajte jadrové mydlo na „vločky“ a pridajte ich do bubna práčky spolu s bielizňou. Odolné škvrny by mali zmiznúť.
- Pracie prostriedky vyberajte podľa farby, na ktorú ich chcete použiť, a podľa vašich preferencií. Ak máte v domácnosti ľudí trpiacich alergiami, vyberajte si špeciálne výrobky určené pre alergikov. Tie bývajú spravidla vhodné aj pre deti.
- Okrem klasických pracích prostriedkov nájdete na trhu aj rôzne eko varianty, ktoré nezaťažujú životné prostredie, alebo parfumy do prania, ktoré však na rozdiel od aviváží neochránia pred starnutím látky.
- Používanie aviváže síce prináša viacero benefitov v podobe mäkkosti a jemnosti materiálu, antistatických účinkov či dlhotrvajúcej sviežosti, no ak je reč o lôžkovinách, tieto výhody valcuje fakt, že aviváž môže ovplyvniť vlastnosti posteľnej bielizne, ktoré sú pre kvalitný spánok dôležité. Preto sa jej v tomto prípade radšej vyhnite.
- Odstreďovanie je na moderných práčkach automaticky priradené k jednotlivým cyklom prania. Aj to sa však dá regulovať. Bavlnená bielizeň znesie vyššie otáčky, syntetické a zmesové materiály potrebujú šetrnejšie zaobchádzanie. Pri viac ako 800 otáčkach by totiž mohlo dôjsť k poškodeniu vlákien a na farebných posteľných obliečkach by sa objavili šmuhy, resp. biele zlomy.
- Nezabudnite ani na starostlivosť o samotnú práčku. Pravidelne čistite gumové tesnenie aj filtre. Na čistenie ostatných častí môžete využiť špeciálne prostriedky, ktoré sa postarajú o odstránenie mastnoty a vodného kameňa.
Veríme, že odteraz budú pre vás symboly prania na oblečení, posteľnej bielizni, ale aj ostatnom bytovom textile o niečo zrozumiteľnejšie a prispejú tak k zachovaniu kvality a pozitívnych vlastností jednotlivých materiálov.
Máte overené tipy, ktoré sme nespomenuli, no vy na ne nedáte dopustiť? Budeme radi, ak sa o ne s nami podelíte.
- 30. decembra 2024